İçeriğe geç
Alarko Carrier

Alarko Carrier H3 Arıza Kodu

Kompresör aşırı yük koruması

Cihazı kapatın ve servis çağırın

Alarko Carrier H3: Kompresör termiği attı.

Alarko Carrier H3 arıza kodu künyesi
MarkaAlarko Carrier
KodH3
AnlamıKompresör aşırı yük koruması
AciliyetCihazı kapatın ve servis çağırın
MüdahaleServis müdahalesi gerekir
Aynı anlama gelen Gree H3
KaynakAlarko Carrier kullanım ve servis belgeleri ile ADEK Klima saha kayıtları
Güncelleme

Alarko Carrier H3 ne anlama geliyor?

Kompresör termiği attı.

H3 hatasının olası nedenleri

  • Gaz anormalliği
  • Kirli dış ünite
  • Kompresör yaşlanması

H3 görünce ne yapmalı?

Tekrarında basınç ve akım ölçümü şart.

Sorun sürüyorsa müdahaleyi bize bırakın: 0531 887 49 62. Basınçlı soğutucu gaz ve elektrikli parçalar yetkin teknisyen işidir.

Termik bir sigorta değil, sıcaklık anahtarı

Kompresörün üzerinde ya da sargısının içinde sıcaklığa duyarlı bir koruma bulunuyor. Belirli bir sıcaklıkta devreyi açıyor.

H3 bu korumanın açtığını söylüyor. Bir parçanın bozulduğunu değil, kompresörün fazla ısındığını bildiriyor.

Kendiliğinden geri geliyor — ve yanıltıyor

Termik soğuyunca kendiliğinden kapanıyor ve cihaz yeniden çalışıyor.

Kullanıcı sorunun geçtiğini düşünüyor ama ısınmaya götüren sebep yerinde duruyor. Bir süre sonra kod geri geliyor; her seferinde biraz daha erken.

Tekrar aralığı bir bilgi taşıyor

İki kesinti arasındaki sürenin kısalması, ısınmanın hızlandığını gösteriyor.

Günde bir kez çıkan bir kod ile saat başı çıkan bir kod aynı aciliyette değil. Bu yüzden ilk soru "ne zamandır oluyor ve aralık kısalıyor mu" oluyor.

Isınmayı üreten sebepler

Devrede akışkan azlığı kompresörün kendi soğumasını zayıflatıyor. Dış ünitenin kapanmış yüzeyi ısının atılmasını engelliyor.

Yaşlanmış bir kompresörde sürtünme artmış olabiliyor. Üçü de aynı kodu üretiyor ama ölçümde ayrışıyor.

Çalıştırmayı zorlamak neden zarar veriyor

Cihazı kapatıp açarak termiği aşmaya çalışmak, korumanın engellemeye çalıştığı sıcaklığı tekrar tekrar yaşatmak demek.

Sargı yalıtımı bu tekrarlarda yıpranıyor. Başlangıçta temizlikle ya da kaçak onarımıyla kapanacak bir tablo, kompresör değişimine dönüşebiliyor.

Klimaya elektrik bağlıyken kapağını açmayın, gaz hattına müdahale etmeyin. Soğutucu akışkan basınçlıdır; dolum ve kaçak tamiri yalnızca yetkin teknisyen tarafından yapılmalıdır. Yanık kokusu veya kıvılcım fark ederseniz cihazın sigortasını kapatıp bizi arayın.

Kaynak: Alarko Carrier kullanım ve servis belgeleri ile ADEK Klima saha kayıtları · Güncelleme:

Bu kod Gree cihazlarında da aynı anlama geliyor — aynı üretici grubunun kartları kullanılıyor. Cihazınız hangisiyse o sayfadaki adımlara bakın.

Klimanız için hemen arayın

Şikâyeti telefonda anlatın; olası nedeni ve yapılacak işlemi söyleyelim. Adreste onayınız alınmadan işlem yapılmaz.

Pazartesi–Cumartesi 08:00–17:00 · Pazar kapalı Şu an açığız

Onayınız alınmadan işlem yapılmaz · İşçilik garantili · Değişen parça size gösterilir